STOLOVÁNÍ U ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE

salát

štědrovečerní večeře

Zdravíme všechny Sluníčka do vašich domovů,

dnes si povíme něco o stolování při štědrovečerní večeři.

Štědrovečerní večeři vždy máme 24.12. a to je přesně za 10 dní.

Určitě se už všichni moc těšíte.

Každá rodina má na stolu možná trochu něco jiného. Někdo má rybí polévku, někdo zase knedlíčkovou. Někdo má k salátu kapra a někdo si potrpí na křupavě usmažené řízečky. Dokonce jsem už i slyšela, že si někdo místo salátu dělá bramborovou kaši. To jsou věci.

bramborový salát

Popovídejte si doma s rodiči, co budete jíst vy a zeptejte se maminek a tatínků, jakou večeři měli nejraději oni, když byly ještě děti.

Podle pověr by u stolu měl sedět nejlépe sudý počet lidí. Pokud není, dává se jeden talíř navíc. Od štědrovečerní večeře nesmí nikdo vstávat. To pochází z pohanského zvyku. Věřilo se, že v tento den se dostávají na svět duše lidí, a kdyby si někdo zvedl, duše by jeho místo mohla nahradit a daný člověk by do roka umřel. Ale dost o smutných věcech. Raději ještě myslete na kapří šupinku pod talíř.

šupina

Při štědrovečerní večeři dávají šupiny pod talíř, aby tak přinášeli po celý rok dostatek peněz. Dříve to bývalo ještě spojeno s hojností úrody a sklizně. Kapří šupinku si pak dejte na celý rok, do dalších vánoc, do peněženky tam, kam dáváte mince. Kapří šupinka bude svým kouzlem držet penízky v peněžence, aby se rychle nerozkutálely. Pro děti je to vždy milé překvapení, když pod talířem najdou šupinku od štědrovečerního kapra.

Kdybychom byli ve školce, mohli bychom si takovou večeři vyzkoušet. Hráli bychom si na hostinu. Zkuste maminkám pomoci a připravte stůl na dnešní večeři. Nezapomeňte na ubrousky a zopakujte si, kde má ležet vidlička a kde nůž a lžíce.

stůl

Kdo má doma dětskou kuchyňku, může si takto zkusit připravit oběd nebo večeři pomocí vašeho vlastního nádobí.

Přikládáme ještě pracovní list, kde budete dokreslovat šupinky. Kdo si to nemá jak vytisknout, tak maminka nebo tatínek určitě zvládnout kapříka nakreslit a na vás budou ty šupinky.

dokresli šupiny kapříkovi

Nezapomeňte nám posílat, jak se v době karantény máte a jestli plníte naše úkoly na emaily nebo na Whatsapp.

Přejeme krásný den,

paní učitelky Kája a Nikolka