Menu
ZŠ Speciální a MŠ Palachova Chomutov
Základní škola speciální a Mateřská škola, Chomutov, Palachova 4881, příspěvková organizace

4. TÝDEN - BŘEZEN 2021 - neděle 28. 3.

4. TÝDEN - BŘEZEN 2021 - neděle 28. 3.

Velikonoce - svatý týden
Květná nedělě

Zdravíme Vás Sluníčka! :)

Tento týden si naplno užijeme VELIKONOCE.

BERANEK

Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období. Vrcholem je velikonoční - SVATÝ týden.

Svatý týden či Pašijový týden, příp. též Velký týden, je významné období křesťanského liturgického roku, ve kterém si křesťané téměř všech vyznání připomínají poslední týden Ježíšova pozemského života, jeho smrt na kříži a vzkříšení.

Svatý týden začíná Květnou nedělí a končí Velikonocemi (nedělí Vzkříšení). Některé dny Svatého týdne jsou označeny zvláštním přívlastkem: Škaredá středaZelený čtvrtekVelký pátek a Bílá sobota.

Mezi tradiční zvyky spojené se Svatým týdnem patří „odlet zvonů do Říma“. Při Gloria na Zelený čtvrtek se naposledy rozezní zvony a varhany, které umlknou až do Velikonoční vigilie. Místo zvonů se používají dřevěné řehtačky a klapače (s tímto zvykem se lze setkat zejména v oblastech se silnými folklórními tradicemi, např. na Slovácku, Valašsku, Chodsku či na Šumavě)

Svatý týden začíná dnešním dnem, a proto si sem (mimo jiné) každý den přidáme něco málo o zvycích, tradicích a historii, která se k jednotlivým dnům váže.

Svatý týden - seznam dní:

Den v týdnu Pojmenování
Neděle Květná
Pondělí Modré a říká se i Žluté
Úterý Šedivé
Středa Sazometná, lidově také Smetná nebo Škaredá
Čtvrtek Zelený
Pátek Velký
Sobota Bílá
Neděle Boží hod Velikonoční

 

KVĚTNÁ NEDĚLE

kočičky

Květná neděle (latinsky Dominica in palmis, Palmare nebo též Pašijová neděle latinsky De passione Domini) je označení pro šestou a zároveň poslední neděli postní. Připomíná jednak slavný vjezd Ježíše do Jeruzaléma a zároveň se při bohoslužbách předčítá zpráva o umučení Ježíše Krista tzv. Pašije (utrpení – latinsky Passio). Název svátku je odvozen od květů, jimiž bývají kostely vyzdobeny a které mají připomínat palmové větve, jimiž lid vítal Ježíše. V našich zemích se k tomuto účelu užívá tzv. kočiček, tedy vrbových větviček s částečně rozvitými pupeny.

 

Abychom si květnou neděli užili i my - vyrobte si doma ozdobu z čerstvých ,,kočiček" nebo si zkuste namalovat obrázek. :)

kocicky

kočičky

Mějte se krásně 

paní učitelky Kája a Nikolka

Datum vložení: 28. 3. 2021 0:00
Datum poslední aktualizace: 24. 11. 2021 22:41
Autor: Karolína Klimperová

Úřední hodiny

ředitelka školy:
středa 
12:30 - 14:30

zástupkyně ředitelky:
pondělí
12:30 - 14:30

ekonomka školy:
denně 
7:00 - 10:00

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 1
DNES: 64
TÝDEN: 979
CELKEM: 341855

Sponzoři a partneři