Menu
ZŠ Speciální a MŠ Palachova Chomutov
Základní škola speciální a Mateřská škola, Chomutov, Palachova 4881, příspěvková organizace

5. TÝDEN - DUBEN 2021 - neděle 4. 4. a pondělí 5. 4.

5.  TÝDEN - DUBEN 2021 - neděle 4. 4. a pondělí 5. 4.

Boží hod velikonoční
Velikonoční pondělí

Zdravíme Vás, 

mazanec

dnes je VELIKONOČNÍ NEDĚLE neboli Boží hod velikonoční, Zmrtvýchvstání Páně. Po Kristově vzkříšení zase zazní zvony a zvonky, které se vrátily z Říma. Název svátků Velikonoce je odvozen od „velké noci“ ze soboty na neděli, kdy Ježíš Kristus vstal z mrtvých. Končí období vážnosti a začíná čas radosti a oslav nového života. 

Vzkříšení Ježíše Krista je pro křesťany centrálním bodem jejich víry – smrt není konec, ale začátek nového života. Boží hod byl tedy jedním z nejradostnějších dnů v roce. I Slunce si údajně v ten den, při svém východu, třikrát radosí povyskočí - naši předkové si proto dříve na Boží hod přivstali a vyšli se na nejbližší kopec podívat. Na ranní mši měli věřící přijít v něčem novém, to aby projevili radost nad novým životem. ( U nás doma maminka vždycky říkala, že si máme na sebe vzít něco nového, aby nás beránek nepokakal).

Tradiční oběd na Boží hod byl velmi bohatý. Pokrmy, které si lidé přinesli z domova na mši k posvěcení, si pak všichni dali ke svátečnímu rodinnému obědu. Jako polévka býval masový vývar, hlavní jídlo pak jehněčí nebo kůzlečí pečeně nebo malá kuřátka či holoubátka s nádikou z jarních bylinek. Trochu dobrot se dostalo i domácím zvířatům.

Celý den je spojen s obřadním velikonočním pečivem, především mazancem a až od 19. století pak beránkem. Ten byl často vystavován v okně. Moravským obyčejem bývalo po návratu z kostela pojídání posvěcených vjec, a to ještě před prvním jídlem, nalačno. Vejce se rozkrojilo na tolik dílů, kolik bylo členů rodiny, a jeho následné společné zkonzumování mělo sloužit k upevnění rodinných vazeb a soudržnosti.

Tradičním božíhodovým zvykem bylo obcházení polí a modlení za úrodu. A dokonce i tam se nechával kus svěceného mazance či vejce, aby se podpořila dobrá úroda.

Tradice jsou však v každé rodině jiné. U nás doma v neděli dopoledne přicházel také velikonoční zajíček. Schovával po domě nebo po zahradě sladkosti pro děti.

zajíček

VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ

Velikonoční pondělí,  zvané také Červené, je spojeno s očekávanou koledou, pomlázkou. 

Původním smyslem velikonoční koledy je skrze čerstvé proutky, které jsou plné mízy a spletené do pomlázky díky mužské síle a zručnosti, omladit ženské tělo. Děvčata tak symbolicky přebírají sílu a ohebnost proutku, z něhož byla pomlázka upletena. Za vyšlehání pomlázkou, a tedy ,,pomlazení", dostávají chlapci od děvčat pomalovaná vajíčka. A dříve tomu bylo dokonce tak, že ten chlapec, do kterého byla dívka opavdu zamilovaná, dostával od své milé vajíčko obarvené na červeno.

vajíčka

Vajíčka, a to zejména ta červená, jsou neodmyslitelným symbolem Velikonoc. Je v nich ukryt nový život, který s sebou jaro a probouzející se příroda přináší.

VELIKONOČNÍ HRY A NADÍLKA PRO DĚTI

Maminky v jižních Čechách pekly pro děti ptáčky z těsta na jidášky, k nim přidaly vajíčko a schovávaly to na zahradě pro děti. Někde dětem schovává vajíčka a nadílku zajíček, což je původem zvyk z Německa. V některých krajích celá rodina vyšla na pole, rodiče dětem schovali nadílku na poli a dětem pak říkali, že jim skřivánek něco přinesl.

Zkuste si společně zahrát některé z níže uvedených her:

 

Běh s vejcem
Potřebný materiál: lžíce (dle počtu hráčů), velikonoční vejce (dle počtu hráčů)
Jedná se o klasickou hru, kterou hrají všichni bez rozdílu věku. Vejce se položí na lžíce. Hráči se postaví do řady a na povel vyběhnou. Lžíci je možno držet pouze jednou rukou a při běhu nesmí být vejce na lžíci přidržováno. Ten, kdo přiběhne s vejcem na lžíci první do cíle, vyhrál.

Hledání vajíček
Hledání velikonočních vajíček je nejrozšířenější velikonoční hra. Existuje mnoho variant, jak tuto hru hrát. Jen s malou počáteční přípravou lze hru různě obměnit: Místo pouhého hledání vajec, hledá každý hráč pouze vejce konkrétní barvy, přičemž je nutno předem zajistit, aby od každé barvy byl stejný počet vajec. Tento způsob hry jí dělá zábavnější a zároveň se může každý hráč ujistit, kolik vajec vám ještě zbývá najít. Tímto způsobem proti sobě mohou hrát i týmy-jeden tým hledá pouze červené a druhý tým pouze žluté sladkosti (nebo vejce). Je také možné každému dítěti dát seznam toho, co má nalézt - například: určitý počet vajec konkrétní barvy, jednoho čokoládového zajíce, čokoládové kuře, květinu, čokoládového beránka, atd. Samozřejmostí je, že všechny tyto věci musí být předem ukryty.

Velikonoční ťukání
Při této hře proti sobě stojí dva hráči, každý drží v ruce vejce a na povel špičkami vajec o sebe ťuknou. Ten, jehož vejce zůstane nepoškozeno, vyhrál.

Vaječné kutálení
Tato hra se dá hrát z kopce či jiné nakloněné plochy. Každý z hráčů nechá své vejce kutálet dolů. Vítězem je ten, jehož vejce se dokutálí nejdále. Vítěz si může posbírat a ponechat vejce ostatních.

Foukávání vajíček
Potřebný materiál: vyfouknutá nebo plastová vejce, sláma/brčko Hraje se nejlépe na hladké ploše. Úkolem je pomocí foukání do brčka dostat vejce od startu až k cíli přes hrací pole. Je to mnohem složitější, než se zdá. Díky nepravidelnému tvaru vajec můžete zažít mnoho veselých momentů.

Hoď vejce
Hrají proti sobě dva týmy. Každý tým obdrží jedno vejce. Hráči stojí proti sobě a házejí si vejce. Ten kdo hodí, udělá krok zpět. Komu vejce spadne, prohrál. Vejce může být velké čokoládové, na tvrdo uvařené slepičí či syrové. V případě použití syrových vajec dbejte na to, aby byli všichni vhodně oblečeni.

Vejce na kopci
Potřebný materiál: 1 syrové vejce, sůl nebo písek, 1 lžíce
Na rovnou plochu, např. široké prkno či stůl nasypte hrstku soli či písku. Vejce posaďte na tento “kopec”. Hráči se postupně střídají, přičemž každý odebere lžící trochu písku (soli). Ten, který způsobí, že vejce spadne, prohrál a musí postavit kopec pro další kolo.

 

Přejeme Vám příjemnou zábavu a přejeme Vám překrásné a pohodové Velikonoce Vaše paní učitelky Kája a Nikolka.

zajíček

 

Datum vložení: 4. 4. 2021 0:00
Datum poslední aktualizace: 24. 11. 2021 22:38
Autor: Karolína Klimperová

Úřední hodiny

ředitelka školy:
středa 
12:30 - 14:30

zástupkyně ředitelky:
pondělí
12:30 - 14:30

ekonomka školy:
denně 
7:00 - 10:00

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 1
DNES: 63
TÝDEN: 978
CELKEM: 341854

Sponzoři a partneři