Menu
ZŠ Speciální a MŠ Palachova Chomutov
Základní škola speciální a Mateřská škola, Chomutov, Palachova 4881, příspěvková organizace

6. TÝDEN - DUBEN 2021 - čtvrtek 8. 4.

6. TÝDEN - DUBEN 2021 - čtvrtek 8. 4.

Hlavní město Praha
Pověst o kněžně Libuši a jejích proroctvích
Tvoření hradu
Zpívání a protažení

Zdravíme Vás Sluníčka, 

dnes se seznámíme s naším hlavním městem a pověstí kněžny Libuše, která se s ním pojí. Pokud budete šikovní, budeme také společně tvořit Pražský hrad.

Nejprve se podíváme na pověst o kněžně Libuši a jejích proroctvích. (video vhodné pro děti - níže doplňující informace o Libuši spíše pro dospěláky)

https://www.youtube.com/watch?v=rJ18mHIwJvQ

libuše

Životní příběh Libuše popsal poprvé kronikář Kosmas ve své Kosmově kronice na počátku 12. století. Je psána latinsky, Krok se píše Crocco a text je ve třetí kapitole. Avšak již v Kristiánově legendě z konce 10. století a ve Svatováclavské legendě Diffundete sole je v zjednodušené verzi jmenován Přemysl a jeho žena „panna hadačka“.

Kněžna Libuše, psána dříve Lubossa, se podle pověsti narodila českému vojvodovi Krokovi. Byl to údajně muž naprosto dokonalý, rozvážný a bohatý. K němu chodili lidé z celé země, aby je rozsuzoval. Neměl syny, ale tři dcery. Libuši, jejímiž sestrami byly Kazi a Teta. Nejstarší Kazi byla bylinkářka a věštkyně, měla hrad nad Berounkou a po její smrti tam lidé navršili na památku mohylu. Teta „zavedla pověrečnou nauku a učila modloslužebným řádům“, jak píše Kosmas. Nepatrné rozvaliny jejího hradu Tetína na skále nad Berounku poblíž Berouna jsou dodnes patrné. Nejmladší Libuše si postavila hrad u lesa poblíž Zbečna, zvaný Libušín.

Po otcově smrti si moudrou Libuši lid zvolil za svého soudce. Po nějaké době svého vládnutí si vzala Přemysla, měla s ním patrně tři syny, Nezamysla, Radobýla a Lidomíra. Následovníky Přemysla pak byli podle pověstí jejich syn, kníže Nezamysl, dále knížata Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan, Hostivít a jeho syn Bořivoj I., (žil ve druhé polovině 9. století), který je již doložen historicky.

Stejně jako její otec Krok spravedlivě soudila kněžna Libuše sváry a neshody mezi lidmi. Podle báje však jednou soudila dva sousedy, staršiny dvou rodů. Starší bral pole mladšímu a Libuše je rozsoudila ve prospěch mladšího. Starší muž se rozzlobil a pravil dnes již proslulou větu: „Hanba mužům, kterým žena vládne.“ Libuše proto řekla vladykům, že ve Stadicích najdou svého nového vládce a knížete, Přemysla. 

Udává se, že kněžna Libuše často věštila, například slávu naší metropole. Předpověděla, kde mají lidé hledat místo budoucího slavného města, pojmenovat ho Praha a tam postavit hrad (nynější Vyšehrad). Jindy radila, kde mají hledat vzácné kovy, prý viděla v budoucnosti mnoho válek a strádání, proto potopila do Vltavy zlatou kolébku svého syna a pravila, že až se kolébka vynoří, nastanou lepší časy… Před svou smrtí nechala svolat vojvody a starosty a prosila je, aby poslouchali Přemysla a vždy drželi při sobě.

 

PRAHA

praha

Stověžatá, matka měst nebo také zlatá Praha - to jsou ty nejznámější přívlastky, které se pojí s metropolí České republiky, jež je naším nejnavštěvovanějším městem.

Praha je naše hlavní město a současně největší město České republiky, zároveň je 13. největším městem Evropské unie. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě.

praha

Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident republiky, parlament, vláda, ústřední státní orgány a jeden ze dvou vrchních soudů. Mimoto je Praha sídlem řady dalších úřadů, jak ústředních, tak i územních samosprávných celků; sídlí zde též ústředí většiny politických stran, hnutí a iniciativ a centrály téměř všech církví, náboženských a dalších sdružení s celorepublikovou působností registrovaných v ČR.

Do dnešní podoby se Praha vyvíjela jedenáct století. Coby historická metropole byla hlavním městem Českého knížectví, Českého království a sídelním městem císařů Svaté říše římské. Město hrálo významnou roli v české a protestantské reformaci, ve třicetileté válce a v dějinách 20. století jako hlavní město Československa, a to jak během obou světových válek, tak v poválečné komunistické éře. Praha je domovem řady slavných kulturních atrakcí, z nichž mnohé přežily zničující období Evropy 20. století. Mezi hlavní atrakce patří Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí s Pražským orlojem, Josefov, Petřín a Vyšehrad. Od roku 1992 je historické centrum Prahy zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Praha je také všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě.Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu, největšího hradního komplexu na světě. Právě historické jádro města a mnohé památky přilákají ročně miliony turistů ze zemí celého světa. V roce 2017 navštívilo Prahu 8,5 milionu turistů, byla tak pátým nejnavštěvovanějším městem Evropy, po LondýněPařížiIstanbulu a Římu.

 

Byli jste už někdy na výletě v Praze? Znáte některé památky? Zkuste si na některé s maminou a tatínkem vzpomenout.

Některé Vám sem pro připomenutí přídáme:

Pražský hrad

pražský hrad

Katedrála sv. Víta

katedrala

Vyšehrad

vyšehrad

Karlův most

karluv most

Staroměstské náměstí a orloj

orloj

Národní divadlo

narodni divadlo

Petřínská rozhledna

petrin

Tančící dům

tancici dum

...a mnoho dalších. Praha určitě stojí za návštěvu!

 

Po učení to chce trochu zábavy a tvoření. A tak se pusťme do díla. V praze má svůj Pražský hrad pan prezident. Zkuste si i vy doma vytvořit svůj hrad. 

Budete potřebovat: nůžky, papír, lepidlo, pastelky, ruličky od toaletního papíru, případně další pomůcky dle Vaší fantazie.

Pro inspiraci přikládáme pár obrázků:

 

hrad

hrad1

Aby nám práce šla lépe od ruky, můžeme si k tomu zazpívat písničku - tu jistě znáte. Jmenuje se ,,NA TOM PRAŽSKÉM MOSTĚ".

https://www.youtube.com/watch?v=Zd1_-GHT-zQ

NA TOM PRAZSKEM MOSTE

a MŮŽEME SE I PROTÁHNOUT A ZACVIČIT SI:

https://decko.ceskatelevize.cz/video/e313292320050006

 

Mějte se krásně kamarádi - posílejte fotky a videa z tvoření, učení a zpívání.

 

A moc se na Vás již těšíme - paní učitelky Kája a Nikolka

 

 

Datum vložení: 7. 4. 2021 0:00
Datum poslední aktualizace: 24. 11. 2021 22:35
Autor: Karolína Klimperová

Úřední hodiny

ředitelka školy:
středa 
12:30 - 14:30

zástupkyně ředitelky:
pondělí
12:30 - 14:30

ekonomka školy:
denně 
7:00 - 10:00

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 2
DNES: 67
TÝDEN: 982
CELKEM: 341858

Sponzoři a partneři