Menu
ZŠ Speciální a MŠ Palachova Chomutov
Základní škola speciální a Mateřská škola, Chomutov, Palachova 4881, příspěvková organizace

6. TÝDEN - DUBEN 2021 - pátek 9. 4.

6. TÝDEN - DUBEN 2021 - pátek 9. 4.

Korunovační klenoty
Karel IV.
Video - Staré pověsti české - stará Praha
Pracovní listy, pohybová hra

Ahoj kamarádi,

 

nahlédneme ještě kousek do historie naší země. Dozvíme se něco o Karlu IV. a korunovačních klenotech. Na závěr Vám také přidáme několik pracovních listů k tomuto tématu a tip na pohybovou hru.

Karel IV. je často označován jako OTEC VLASTI, a tak bychom o něm všichni měli alespoň něco málo vědět.

Pro začátek si pusťte krátké video. Dozvíme se v něm ještě něco o našem hlavním městě, ale také o Karlu IV.

https://www.youtube.com/watch?v=T2Z1IdD3cSc&list=PLTHuqoc0y_Xz1_HMni6teiK5bdgkLkOZr&index=11

 

Král
Zvláštní sen se mi dnes zdál.
Byl jsem velké země král.
Měl jsem zlatou korunu
a seděl jsem na trůnu.

Lid mě velmi miloval,
že jsem dobře kraloval.

Těžký úkol to však byl,
radši jsem se probudil.

 

karel

Karel IV.

 

Karel IV. (14.května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, tamtéž), narozen jako Václav, byl jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Karel IV. byl římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Pocházel po otci z dynastie Lucemburků, a po matce z rodu Přemyslovců.

Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Karel IV. byl syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského. Byl pokřtěn jako Václav, jméno Karel přijal při biřmování během své výchovy ve Francii po svém strýci a kmotrovi Karlu IV. Sličném. Karel IV. patřil mezi nejvýznamnější panovníky vrcholného středověku. Byl neobyčejně vzdělaný a inteligentní, plynně hovořil pěti jazyky (francouzština, němčina, čeština, latina a italština). Svou moc využil ke konsolidaci českého státu, který byl od jeho doby znám jako Koruna česká. Již jako císař nechal vytvořit Zlatou bulu, nejvýznamnější říšský ústavní zákon, který platil až do zániku Svaté říše římské roku 1806. Ta také významně upravovala vztah českého státu k říši a potvrzovala jeho výjimečné a nezávislé postavení v rámci říše.

Jako český král proslul především založením univerzity v Praze, která nese jeho jméno, výstavbou Nového Města pražského, stavbou kamenného (později Karlova) mostu přes řeku Vltavu v Praze, zbudováním hradu Karlštejna a mnoha dalšími počiny. Spolu s otcem započali se stavbou Svatovítského chrámu. Karel také dosáhl významné územní expanze českého státu, především severovýchodním směrem a to hlavně díky své obratné sňatkové politice.

Je veřejností považován za jednu z nejvýznamnějších osobností českých dějin.

 

ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY

KORUNA

České korunovační klenoty jsou souborem předmětů ze sbírky Svatovítského pokladu a sloužily jako odznaky (insignie) vlády a moci českých králů. Udělovaly se při korunovaci.

Soubor zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, dále kožená pouzdra na korunu, žezlo a jablko, podušku pod korunu, korunovační plášť s hermelínovými doplňky, štólu, pás a tzv. manipul.

Svatováclavskou korunu nechal v letech 1345 až 1346 zhotovit Karel IV. ke své korunovaci českým králem, což ji dělá čtvrtou nejstarší v Evropě. Ostatní předměty se staly součástí později. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zvaný korunovační, a obřadní korunovační meč svatého Václava.

Korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou,za niž byly prohlášeny v roce 1962 na druhém místě po Pražském hradě.Uloženy jsou v Korunní komoře chrámu sv. Víta v Praze, odkud jsou vynášeny jen při zvláštních příležitostech.

 

PRACOVNÍ LISTY

Najdi správně dvojice - koruny (99 kB)

Grafomotorika - kruh (korunovační klenoty) (72.07 kB)

Počítej a vybarvuj - dle číslice vybarvi správný počet obrázků (128.64 kB)

Vybarvi, vystřihni a nalep na správné místo - koruna (45.1 kB)

Doplň správně řadu (68.54 kB)

Spoj číslice ve správném pořadí - co vznikne? (13.37 kB)

Vybarvi, vystřihni a vytvoř si vlastní korunu (22.21 kB)

Karel IV. puzzle - vystřihni dle linie a správně slož (65.81 kB)

 

POHYBOVÁ HRA

kral

KRÁL SEDÍ (spí) NA TRŮNU
uprostřed kruhu stojících dětí (při nedostatku hráčů, lze postavit kruh např. ze židlí okolo kterých následně běháme) sedí na židličce Král a má na hlavě papírovou korunu. Během říkanky „Král sedí na trůnu, na hlavě má korunu. Kdo korunu z hlavy sejme, na královský trůn si sedne“,
děti chodí dokola kolem krále a jedno z dítek, na které ukáže p. uč.,  sebere králi korunu. Král musí co nejrychleji dostihnout toho, co mu korunu sebral a zároveň ten, co mu ji sebral, musí co nejrychleji dosedenou na trůn - a stává se králem. (Oběhneme alespoň jednou dokola kruh z hráčů či židlí).

 

Užijte si spoustu zábavy a mějste se krásně. Zdraví Vás paní učitelka Kája a Nikolka

 

Datum vložení: 9. 4. 2021 0:00
Datum poslední aktualizace: 24. 11. 2021 22:35
Autor: Karolína Klimperová

Úřední hodiny

ředitelka školy:
středa 
12:30 - 14:30

zástupkyně ředitelky:
pondělí
12:30 - 14:30

ekonomka školy:
denně 
7:00 - 10:00

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 2
DNES: 63
TÝDEN: 978
CELKEM: 341854

Sponzoři a partneři