Menu
ZŠ Speciální a MŠ Palachova Chomutov
Základní škola speciální a Mateřská škola, Chomutov, Palachova 4881, příspěvková organizace

6. TÝDEN - DUBEN 2021 - středa 7. 4.

6. TÝDEN - DUBEN 2021 - středa 7. 4.

Pověst o praotci Čechovi
básnička

Dobré ránko milé děti, 

dnes se seznámíme s novou básničkou a dozvíme se také něco z historie.

Nejprve se seznámíme s básničkou - společně s maminkou a tatínkem si ji zkuste přečíst, vysvětlete si společně slova, kterým nerozumíte a zkuste si básničku zapamatovat.

basnicka

Abychom se dozvěděli také něco z historie, přikládáme odkaz na video.

Ve videu se seznámíme s pověstí o PRAOTCI ČECHOVI.

https://www.youtube.com/watch?v=hsgIEnEmz7A

CECH

Praotec Čech je legendární prapředek, který podle českých pověstí o svém původu přivedl svůj lid do země, která po něm byla pojmenována Čechy.

Kosmově kronice je nazýván jménem Boemus, které souvisí s latinským označením Čech „Bohemia“, odvozeným od keltského kmene Bójů. Jméno Čech se objevuje až v Dalimilově kronice. Titul, který je mu v různých pramenech přisuzován se liší. V Kosmově kronice je označován pouze jako stařešina (senior) a pán, Dalimilova kronika mu přisuzuje nejasný titul lech a Hájkova kronika titul knížete, zatímco ve Starých pověstech českých je označován jako vojvoda.

V některých dílech je mu také přisuzován bratr jménem Lech. Tato postava se však nejdříve objevila v uherských a polských kronikách 13. a 14. století a to společně s postavou jménem Rus (Čech, Lech a Rus). V českých pramenech se poprvé objevuje až v kronice Přibíka Pulkava z Radenína sepsané na konci 14. století. Postavu Lecha se poté objevovala i v pozdějších dílech, například Hájkově kronice či Starých pověstech českých. Kdy legendární postava měla žít není jasné, v Hájkově kronice je uváděno datum jeho příchodu v roce 644 a smrti v roce 661, to však není nijak doloženo.

 

Na závěr Vám přikládáme pár omalovánek k tématu a pro radost.

Vaše paní učitelky Kája a Nikolka

praotec Čech na Řípu (121.79 kB)

praotec Čech na Řípu2 (62.1 kB)

český lev (305.8 kB)

 

Datum vložení: 7. 4. 2021 0:00
Datum poslední aktualizace: 24. 11. 2021 22:35
Autor: Karolína Klimperová

Úřední hodiny

ředitelka školy:
středa 
12:30 - 14:30

zástupkyně ředitelky:
pondělí
12:30 - 14:30

ekonomka školy:
denně 
7:00 - 10:00

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 2
DNES: 64
TÝDEN: 979
CELKEM: 341855

Sponzoři a partneři