11. 5. 2021

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 26 až 30°C. Noční teploty 16 až 12°C.

pátek 9.dubna 2021

pátek 9.dubna 2021Opakování na páteční den

9. 4. 2021 Zobrazit více

čtvrtek 8.dubna 2021

čtvrtek 8.dubna 2021Tvoření

8. 4. 2021 Zobrazit více

středa 7.4.2021

středa 7.4.2021Domácí zvířata a jejich mláďata

7. 4. 2021 Zobrazit více

Povelikonoční úterý

Povelikonoční úterýAprílové počasí

6. 4. 2021 Zobrazit více

Zelený čtvrtek a Apríl

Zelený čtvrtek a AprílVelikonoční tradice Zelený čtvrtek

1. 4. 2021 Zobrazit více

Škaredá středa

Škaredá středaVelikonoční tradice Škaredá středa

31. 3. 2021 Zobrazit více

Slunečné žluté úterý

Slunečné žluté úterýVelikonoční tradice Žluté úterý

30. 3. 2021 Zobrazit více

Domácí úkol

Domácí úkolFotografie domácích mazlíčků

29. 3. 2021 Zobrazit více

Modré pondělí

Modré pondělíPřipomeneme si Velikonoční tradice

Vám přejeme milá koťátka a rodiče.

Máme za sebou víkend a zjistili jsme, že Morana ještě nedoplula za sedmero moří. Co myslíte, podle čeho jsme to poznali?...... Ano, přeci podle té zimy, která se nám na chvilku ohlásila. Brrr…. Doufáme, že to Moraně nebude už dlouho trvat a brzo dopluje tam, kam má a my se budeme jen hřát.

I naši předci věděli, že v tomto období může paní Zima ještě seknout drápkem, ale nemůže již zvítězit! Každý rok, už od pradávna, v tuto dobu slavili VELIKONOCE – svátky jara, nového života, obnovy, světla, tepla a svěžesti.

Dnešnímu dni, pondělí před Velikonocemi, říkali naši předci                MODRÉ PONDĚLÍ.

Proč modré?

Potraviny Černolice - Modré pondělí Pojmenování je odvozeno z německého  „Blauer Montag“, blau v tomto případě znamenalo podnapilý, práce neschopný,  na Modré pondělí by se proto nemělo pracovat 🧘‍♀️🧘‍♂️ Kostely se zdobily

A také bylo zvykem, že se dnes v domečcích, bytečcích, dvorcích a zahradách gruntovalo. To znamená opravdu pořádně uklízelo.

Po zimě se udělal velký jarní úklid.

Zeptejte se maminky, s čím by potřebovala pomoci a můžete se do úklidu pustit také, jako děti v písničce. Dobře se na to uklízení zahřejte a nalaďte, ať je brzy hotovo. A oblékněte si k tomu na sebe třeba něco modrého. Po úklidu za odměnu bude nějaké pěkné hraní, jako ve videu.

Máte uklizeno? A už jste si trochu pohráli? Můžete dnes začít s velikonočními básničkami. Jedna pro  koledníky, tu budou potřebovat o Velikonočním pondělí na pomlázku:

Panímámo zlatičká,

darujte nám vajíčka.

Nedáte-li vajíčka,

uteče vám slepička

do horního rybníčka

a z rybníčka do louže.

Kdo jí odtud pomůže?

A také pro děvčata:

Tak, už jste se něco dozvěděli o modrém pondělí,

rozhýbali se při úklidu a písničce,

seznámily s říkankami na Velikonoční koledu.

Ještě bývá zvykem ozdobit si na začátku Velikonočního týdne „ líto“ nebo také „ lítečko“.

Co to je?

To je ozdobená větvička vrby jívy či malý živý stromeček vajíčky, barevnými stužkami, papírovými řetízky, slaměnými ozdobami. Můžeš vyrobit pěkný barevný řetěz z papíru.

Potřebuješ: barevný papír, moutouzek – či jiný, slabý provázek, těstoviny na provléknutí, nůžky. Nastříhej si malé čtverečky, malým dětem pomohou určitě rodiče. A pak pokračuj podle obrázku.

Přejeme všem příjemné modré pondělí a těšíme se na žluté úterý.

Paní učitelky Markéta a Lenka

Přátelé Kobylí a okolí - Dnešní před velikonoční pondělí je ve znamení modré  barvy. Modré pondělí Proč Modré pondělí? Prý to je odvozeno od barvy látky,  kterou se zdobily kostely – ale

29. 3. 2021 Zobrazit méně

Domácí úkol